Organizatorzy „Kreacji Krytycznych”, cyklu dyskusji o współczesnej krytyce i filozofii, zapraszają na spotkanie „Unidyscyplinarność. Humanistyka bez dyscyplin(y)?” z dr Anną Kałużą oraz dr. Janem Sową.

26.11.2012 o godzinie 18.00.

Księgarni Tajne Komplety
Przejście Garncarskie 2

Prowadzenie: Marta Koronkiewicz oraz Paweł Kaczmarski.

Będziemy rozmawiać o „przekraczaniu wprzód” modelu badań interdyscyplinarnych, o wyrywaniu się konkretnych badań z abstrakcyjnych ram dyscypliny oraz o humanistyce przedkładającej istotne problemy i pociągające metafory nad ustalone konwencje. Zapytamy też o to, gdzie kończą (albo gdzie zaczynają) badacze, którzy nie czują się związani z pojedynczą dziedziną na Uniwersytecie.

dr Anna Kałuża – (ur. 1977), krytyczka literacka, pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego; współpracuje między innymi z „FA-artem” oraz „Nowymi Książkami”, jest autorką trzech książek krytycznoliterackich: „Woli odróżnienia”, „Bumerangu” oraz „Wielkich wygranych”.

dr Jan Sowa – (ur. 1976), socjolog i tłumacz, pracuje w Katedrze Kultury Współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego; związany między innymi z Korporacją (i magazynem) Ha!art oraz Wolnym Uniwersytetem Warszawy. Jego ostatnia książka – Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą analizuje genezę  cywilizacyjnego, społecznego i geopolitycznego zacofania dzisiejszej Polski.

Od roku akademickiego 2012/2013 cykl „Kreacje Krytyczne” jest wspólną inicjatywą miesięcznika „Odra”, czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna” oraz Międzywydziałowego Koła Krytyki Marksistowskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Strona projektu: www.kreacje-krytyczne.blogspot.com.

Share This